Güçlü Dur Kız Kardeşim! | yazilimaskina – BÖTE 3. Sınıf Öğrencisi

Merhabalar size biraz kendi hikayemden bahsetmek istiyorum sizi motive etmesini umut ederek…

Benim bilgisayar sevdam çok küçük yaşta başlıyor. Ama yazılımla tanışmam 14 yaşımda liseye başlamamla oluyor. Lise de çok istediğim bölüm olan bilgisayarı kazandım çevremdekilerin meslek lisesinde olmamı küçük görmesine rağmen ben bunu umursamıyordum çünkü ben bilgisayarımla çok mutluydum. Lise de yalnızca bölüm derslerime çalışırdım diğer dersleri pek umursamazdım. Dipnot: Bunun cezasını 3 kere üniversite sınavına girerek çektim.
Aslında puanımın yettiği bölümler oluyordu ama ben asla sevmediğim bir mesleği yapmak istemiyordum. Bilgisayar öğretmeni olmayı kafama koymuştum. Neyse ki çabalarım sonuçsuz kalmadı ve kazandım. Şuan da bölümümde başarılı olmak için çok çabalıyorum.
Uçsuz bucaksız hayaller kuruyorum ve bunları gerçekleştirmek için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Yorulmuyor musun? Diye soranlara ise “Sevdiğiniz işi yaparsanız bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.” (konfüçyüs) diyorum.

Full motivasyonla yoluma devam ederken cinsiyet ayrımcılığı sorunu çıkıyor. Bunu anlayamıyorum ve hiçbir zaman anlayacağımı da düşünmüyorum. Evet kadın erkek aynı değildir ama hakları her zaman eşittir. Bu böyledir. Erkektir diye her şeyin iyisini yapması beklenemez ya da kız diye en kötüsünü…

Mesela pespaye şeyleri tanımlarken, kız gibi yapma(!) denir. Neden öyle denildiğini hiç düşündünüz mü? Çünkü kızlar küçük görülüyor. Bu algıyı değiştirmenin vakti gelipte geçmedi mi?

Yıllardır dayatılan şey kızlar bu işi yapamaz ya da bilgisayar oyunları oynarken “sen nasıl kızsın” tepkileriyle karşılaşmak oluyor.
Kız olduğumuz için psikolojik baskı görmeye karşı artık susmamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden sende hayallerin için engellere karşı dimdik dur ve kız gibi kodlamaya devam et.
Çünkü bu sensin.
Yalnız cinsiyetinle değil yeteneklerinle ve azminle de varsın.
Ve iyi ki varsın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir