Ada Lovelance : Dünyadaki ilk bilgisayar programcısı

Ada Lovelance: 1800 yıllarda yaptığı çalışmarla bugünün bilgisayarlarının ilk algoritmasını yazmış ilk bilgisayar programcısı olan, zeki, çalışkan ve öngörülü bir kadındı.

 

Zeki bir matematikçi olan Ada Lovelace, 10 Aralık 1815 yılında, ünlü bir şair olan Lord Byron ile matematik tutkusu ile biline Lady Byron çiftinin kızı olarak Londra’da dünyaya geldi.

Ada Lovelance, bilime ve matematiğe öyle tutkuyla bağlıydı ki, daha henüz 13 yaşındayken uçan bir makine tasarladı.

17 Yaşında matematik ve teknoloji üzerine daha yoğun çalışmaya koyuldu ve mekanik bir hesap makinesi tasarlamış olan Cambridge Üniversitesi matematik profesörlerinden Charles Babbage ile tanıştı.

Bu tanışma Ada Lovelance’ın, Charles Babbage’ın hesap makinesi üzerine yazılmış Fransızca bir makaleyi İngilizceye çevirerek Babbage’a göndermesi, Babbage’ın bu çeviriyi çok beğenerek içerisine Ada’nın kendi fikirlerini de eklemesini istemesi üzerine Ada Lovelance’ın orjinal makalenin 3 katı bir not ekleyerek ayrıntılı ve iyi açıklanmış fikirlerle Charles Babbage’ın dikkatini çekmesi ile gerçekleşti.

Charles Babbage’ın dikkatini esas çeken kısım ise Ada’nın notları arasındaki Bernoulli sayı dizisini hesaplayabilmesine olanak tanıyan bir yöntemden bahsediyor olumasıydı. Ada, makinenin belli ve sonlu sayıda adımdan oluşan bir plan kullanarak Bernoulli sayılarını nasıl hesaplayabileceğini tarif ediyordu.

İşte bu notlar, tarihteki ilk bilgisayar algoritması ve ilk bilgisayar programı olarak kabul edilir.

Ada Lovelance, yalnızca bunlarla yetinmedi. 1843 yılında yayınladığı bir makalede, böyle bir makinenin uygun programlanması halinde, karmaşık matematik problemlerini çözmek, müzik bestelemek ve grafik çıkarmak için kullanılabileceğini öngördü.

Bir kaç yıl önce kameralı telefonların olacağını hayal edemeyen bizler için 1800’lü yıllarda Ada’nın bu ileri görüşlülüğü kesinlikle yadsınamaz.

Ada, bundan önce matematik ve teknoloji ile alakalı bir çok makale de yazdı ancak, İngiltere’de 1832 yılına kadar kadınların bilimsel tartışmalara katılmalarına izin verilmediği ve akademik yayın yapmalarının uygunsuz görüldüğü bir dönemde kadın olduğunun belli olmaması amacıyla “A.A.B.” takma ismini kullanarak, bilgisayar bilimleri üzerine bilimsel bir dergide ilk akademik yayını yapan ilk kadın olma başarısını gösterdi. Ancak ismini kullanamadığı için birçok başka bilim kadınının başına gelen onun da başına geldi ve bir matematikçi olarak yaptığı çalışmalar büyük ölçüde unutuldu gitti.

Ada Lovelance, babasından edindiği sanatsal yatkınlıktan kaynaklanıyor olacak ki, 1851 yılında annesine, matematik ile müziğin arasındaki bağ ile ilgili çalıştığını yazdı. Ancak 1852 de talihsiz bir şekilde kanser hastalığına tutulan Ada, henüz 36 yaşında iken hayata gözlerini yumdu.

Ancak ondan sonraki nesiller onu unutmadı,

1979 yılında, ABD Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilen meşhur programlama dillerinden birine de onun onurununa “ADA” ismi verildi.

Ve her yıl Ekim ayının ikinci salı günü, tüm dünyada kadınların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki başarılarının kutlandığı gün, Ada Lovelance günü olarak anılmaktadır.