Kadınlar Erkeklerden Daha Zeki!

Nerede Bu Bilim Kadınları?

Bilimsel açıdan, kadınların çocukluk dönemlerinde erkeklere göre kavrama konusunda daha hızlı, daha başarılı ve birçok alana daha yatkın bir durumda. Bu durumda kadınları birçok bilimsel alanda göremememizin sebebi nedir?

 

 

Kız çocuklar ile erkek çocuklar arasındaki farklılıklar, henüz anne karnında başlıyor. Anne karnında, erkeklerin beyninin sağ bölümü, kızların ise sol bölümü öncelikli olarak gelişiyor. Buna bağlı olarak çocukluk dönemlerinde, kız çocuklarının ilk kelimelerini söylemesi, uzun ve kurallı cümleler kurması, erkek çocuklara göre daha erken oluyor. Bu ve bunun gibi farklılıklar, kız çocuklarının akademik becerilerde, dil ve sosyal gelişimlerinde daha aktif rol oynamalarını sağlıyor.

7 yaşında kız çocuklarının ortalama IQ düzeyi 101 iken, erkeklerinki 99.5. Henüz anne karnında başlayan ve çocukluk dönemlerinde etki eden bu durum, okul zamanında da kendini gösteriyor. Okul döneminde kızlar, matematik ve fen derslerinde erkeklere göre daha yüksek notlar alarak, daha fazla başarı kaydediyor.

 

Kızlar cinsiyetlerinden dolayı yeteneklerini sorguluyor!

Kız çocukları küçük yaşlardan itibaren, erkeklere göre daha çok baskı altında yetiştiriliyor. Erkek çocuklarına aileleri tarafından tanınan özgürlük, söz konusu kızlar olunca belli kriterler altında toplanarak kısıtlanıyor. Bu durum elbette; ülkelere hatta bölge ve şehirlere -yaşayış şekillerine- , geçmişten gelen kültürel altyapıya, ailelerin eğitim ve kültür düzeyine göre değişkenlik de gösteriyor. Kızların çocukluk dönemlerinde, aileleri ve toplum tarafından bastırılmış özellikleri, ilerki yaşlarda kızların kendi yeteneklerini sorgulamalarına ve kendilerine güvenmemelerine neden oluyor.

 

Üniversite eğitimleri boyunca kızlar öz güven sorunu yaşıyor!

Kız öğrencilerin %15’i, erkek öğrencilerin ise %29’u sayısal bölümlerde öğrenim görüyor.

•Matematik-fen eğitimleri alan kadınların sadece %20‘si, okulu bitirdikten sonra mesleği ile ilgili bir işte çalışıyor.

 

 

•Teknoloji, matematik, fen, mühendislik bölümlerinden mezun olan erkeklerin oranı, kızlara göre %57 daha fazla.

•Mühendislik fakültelerinin sadece %16’sı kız öğrencilerden oluşuyor.

Cinsiyetler baz alınarak ve cinsiyetten bağımsız olarak yapılan iki ayrı testte; kızların cinsiyetlerinin hesaba katıldığı testte, diğer teste göre %20 daha az başarı gösterdiği görülüyor. Yaşanan bu özgüven problemi, yaş ilerledikçe kızlarda daha ciddi sorunlara yol açıyor. Kızların 6. sınıftayken hissettikleri özgüven duygusu %72 iken, 10. sınıfa geldiklerinde bu oran %55‘e kadar düşüyor.

Bu yüzdeyi değiştirmek biz kadınların görevi olduğunu düşünüyorum. Niyetim asla karşı cinsi yermek değil. Sadece kadın zihninde farkındalık oluşturmak. Size o işi nasıl yapamayacağınızı söyleyenlere önce kulak asıyor, sonra bunu zihninizde düşünüyor daha sonra da bilinçaltınızı o işi asla yapamayacağınıza, size göre olmadığına inandırıyorsunuz. Bunu yapmayın, kendinizi güdüleyin, yapabileceğinize inanın, potansiyelinizin farkında olun.

“Kadınlar Erkeklerden Daha Zeki!” için 2 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir